Aminokyseliny ako základný kameň budovania svalovej hmoty

Ak sa zaujímate o rast Vašej svalovej hmoty, aminokyseliny budú Vaša téma. Prečo sú pre Vás dôležité sa dozviete v tomto článku.

Aminokyseliny ako základný kameň budovania svalovej hmoty
(zdroj: unsplash.com)

Živiny všeobecne zohrávajú v našom organizme veľmi dôležitú úlohu (nielen) pri raste a ochrane svalovej hmoty. Ak cvičíme alebo máme pravidelne ťažkú fyzickú aktivitu, je dobré myslieť na výživové doplnky, ktoré nám pri regenerácii, v boji proti únave alebo pri raste svalovej hmoty môžu trochu pomôcť. Ľudia pre tento účel najčastejšie používajú gainer, proteín, alebo aminokyseliny. Na posledné dva menované si posvietime trochu bližšie.

Základná stavebná jednotka nášho organizmu: proteín

Proteín alebo teda bielkovina je základnou stavebnou jednotkou tela a pozostáva z aminokyselín. Aminokyseliny sú základnými stavebnými kameňmi pre budovanie svalovej hmoty. Bielkoviny sa skladajú z reťazca aminokyselín, ktoré sa podieľajú na tvorbe bielkovín. Existujú dve hlavné kategórie aminokyselín: esenciálne a neesenciálne.

Aminokyseliny a ich druhy

 • Esenciálne aminokyseliny:
 • Telo si ich nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme získavať z potravy. Medzi najdôležitejšie patria valín, leucín a izoleucín, často označované ako BCAA- aminokyseliny s rozvetveným reťazcom a predstavujú skupinu troch esenciálnych aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými prvkami bielkovín. Práve oni zohrávajú kľúčovú úlohu v procesoch týkajúcich sa rastu svalovej hmoty a regenerácie. Pre budovanie svalov sú tieto aminokyseliny pravdepodobne najdôležitejšie. BCAA rovnako môžu znížiť únavu počas intenzívneho cvičenia a urýchliť regeneráciu po ňom. Pozrime sa na každú z týchto aminokyselín trochu detailnejšie.

  • Leucín: Leucín je aminokyselina zodpovedná za stimuláciu syntézy bielkovín vo svalových bunkách. Má kľúčový vplyv na rast a regeneráciu svalov.
  • Valín: Valín pomáha udržiavať rovnováhu dusíka v tele a podporuje rast svalov. Má tiež vplyv na energetický metabolizmus svalov.
  • Izoleucín: Izoleucín je dôležitý pre tvorbu hemoglobínu a reguláciu hladiny glukózy v krvi. Podporuje tiež opravu svalov po záťaži.

 • Neesenciálne aminokyseliny:
 • Telo si ich dokáže vytvoriť samo z iných aminokyselín a metabolických procesov. Neesenciálne aminokyseliny sú dôležité pre rôzne funkcie v tele, ako je tvorba bielkovín, podpora imunitného systému, oprava tkanív a regulácia rôznych biochemických procesov. Aj keď si ich telo vyrába samo, môžu byť dôležitou súčasťou vyváženej stravy, pretože prísun aminokyselín z potravy môže pomôcť podporiť ich rôzne funkcie a zabezpečiť ich dostatočné množstvo pre optimálne zdravie.

  Zdroje aminokyselín:

  Kvalitné zdroje aminokyselín sa nachádzajú v potravinách, ako sú vajcia, ryby, mäso, mliečne výrobky, strukoviny, orechy a semená. Pre profesionálnych športovcov alebo jednotlivcov, ktorí sa aktívne venujú cvičeniu, môžu byť doplnky vo forme aminokyselín užitočným nástrojom na podporu regenerácie a rastu svalov. V každom prípade je však vždy najdôležitejšie dbať predovšetkým na vyváženú stravu a nezanedbávať ju väčšinovým nahradením výživovými doplnkami.

  Komerčný článok

  www.KuponyZdarma.sk

  Nakupujte lacnejšie!