Aj vy používate jogomatku? Mali by ste myslieť aj na jej čistotu

Joga sa teší v poslednom období veľkej popularite. Asi neexistuje nikto, kto by sa niekedy aspoň doma nepokúšal o lotosový sed či iný cvik. Joga sa obvykle necvičí na tvrdej zemi, preto si ako prvú vec do výbavy na jej cvičenie kupujeme karimatku, alebo inými slovami podložku na jogu, čiže jogomatku. Ruku na srdce – čistíte ju po každom cvičení?

Aj vy používate jogomatku? Mali by ste myslieť aj na jej čistotu
(zdroj: unsplash.com)

Bez čistej podložky môže aj cvičenie škodiť

Bez podložky sa určite cvičiť nedá, hlavne pri cvikoch na bruchu. Ak sa presuniete do polohy psa a zacítite z podložky zvláštny pach, je načase zamyslieť sa nad tým, kedy ste ju naposledy čistili. Nejde totiž len o zápach, stačí trochu potu z pokožky, ktorý o podložku otriete, a baktérie sú na nej ako v raji. Takže pri najbližšom cvičení vám už môžu hroziť aj rôzne kožné problémy (obzvlášť, ak máte citlivú pokožku) či infekcie, ak by sa niektorá z baktérií dostala priamo do úst alebo do oka.

Nikdy nie na slnko

Ako teda podložku na cvičenie správne čistiť? Najlepšie je zmiešať rovnaký diel octu a vody a pridať aj pár kvapiek čajovníkového oleja. Takúto zmes môžete pokojne naliať do rozprašovača a podložku ňou poriadne postriekať. Následne ju pomocou bavlnenej handričky poriadne vyutierajte a poprípade aj preveste cez šnúru, aby dokonale vyschla. Jedna dobrá rada: určite ju nikdy nenechávajte schnúť priamo na slnku. Mohla by stvrdnúť, prípadne sa začať po určitom čase drobiť.

Čo brať do úvahy pri kúpe podložky?

A na záver ešte pár tipov, ako si zohnať naozaj kvalitnú podložku, aby sa vám po prvom vyčistení nerozpadla. Výber do veľkej miery závisí od typu postavy – pre štíhlejšie postavy je vhodnejšia mäkká podložka s väčšou hrúbkou (nad 4 mm), pre plnšie postavy postačí aj tenšia hrúbka pod 4 mm. Zohľadnite, samozrejme, aj svoju výšku. Štandartné jogomatky sa vyrábajú v dĺžke 180 cm. Ak meriate do 185 cm, táto dĺžka vám bude určite stačiť. V inom prípade hľadajte špeciálnu „long“ verziu. Rozhodujúci je aj typ jogy, na ktorý podložku potrebujete. Pri dynamickejších cvičeniach potrebujete určite protišmykovú podložku, pri statickejších cvičeniach skôr oceníte mäkko a teplo podložky. V takýchto prípadoch odporúčame aj dať si na podložku uterák, ktorý absorbuje väčšinu potu a nedôjde tak k znečisteniu podložky.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!